Ha manapság az ember belebotlik egy gigantikus, szinte már hihetetlennek tűnő projektbe, akkor nagy valószínűséggel gondolhatja, hogy ismét Dubai-ban gurult el a gyógyszer valakinél. Az utóbbi évtizedben Dubai-ban számtalan innovatív, nagyszabású építészeti és egyéb beruházás látott napvilágot, amivel igazi ultramodern várossá formálódott és a térség egyik legkomolyabb gazdasági és turisztikai központja lett. Gazdasága eredetileg az olajra épült, ma már azonban az Egyesült Arab Emírségek fő bevételei a turizmusból, az ingatlanértékesítésből, valamint a különféle pénzügyi szolgáltatásokból származnak.
Dubai-ról az embernek (a lelkes, magyar, „dolgozó” lányokon kívül) szinte egyből eszébe jut pár újkori építészeti csoda. Itt található például a világ legdrágább (és első hétcsillagos) szállodája, a Burj al-Arab, vagy a pálmafát formáló mesterséges sziget, a Palm Jumeirah, de mondhatnánk a világ földrészeit megformáló, háromszáz különböző méretű szigetből álló szigetcsoportot a „The World”-öt is.
Az összes fejlesztés közül azonban a legfiatalabb és legelképesztőbb a Burj Khalifa, ami egy 828 méter magas felhőkarcoló Dubai központjában és jelenleg a világ legmagasabb épületének számít. Megépítése 2004-ben kezdődött és több, mint 4 milliárd dollárt emésztett fel. A 160 emeletes épület első 37 emeletén az Armani-hotel kapott helyet, a 45. és a 108. emelet között 700 darab privát apartman talált gazdára, méghozzá az értékesítés megkezdését követő 8 órában! A 123. és 124. emeleten kilátó üzemel, a többi emelet pedig irodaként lett hasznosítva. Az emeletek közötti közlekedésről 56 db, egyenként 42 személyes lift gondoskodik, 18 m/s-os sebességgel. Az épület 2010. január 4-én nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Elképesztő magasságát nehéz kép formájában visszaadni, de talán az alábbi fotó egy kicsit segít, hogy elképzeljünk egy ilyen szupermagas felhőkarcolót.
A világ legmagasabb felhőkarcolói 2013-ban jelenleg így festenek:
Kattints a képre, a nagyobb mérethez
További képek: